| Image |  |
| Series | - | IVT-S | IVT-S | IVT-S | IVT-S |
| Package/Case | Module | Module | Module | Module | Module |
| Packaging | Tray | Tray | Tray | Tray | Tray |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| For Measuring | DC | DC | DC | DC | DC |
| Sensor Type | Shunt | Shunt | Shunt | Shunt | Shunt |
| Current - Sensing | 1000A | 1000A | 100A | 300A | 1000A |
| Number of Channels | 1 | - | 3 | 3 | 3 |
| Output | - | - | - | - | CAN Bus |
| Sensitivity | - | - | - | - | - |
| Frequency | - | - | - | - | - |
| Linearity | - | 0.01% | 0.01% | 0.01% | 0.01% |
| Accuracy | ±0.4% | ±0.4% | ±0.4% | ±0.4% | ±0.4% |
| Voltage - Supply | 12V | 5.5V ~ 40V | 5.5V ~ 40V | 5.5V ~ 40V | 5.5V ~ 40V |
| Response Time | - | - | - | - | - |
| Current - Supply (Max) | - | 80mA | 80mA | 80mA | 80mA |