HC-49/U-S14318180ABKB.pdf
| Image |  |
| Series | HCM49 | HCM49 | HCM49 | HCM49 | HCM49 |
| Package/Case | HC-49/US | HC-49/US | HC-49/US | HC-49/US | HC-49/US |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | MHz Crystal | MHz Crystal | MHz Crystal | MHz Crystal | MHz Crystal |
| Frequency | 12 MHz | 16 MHz | 10 MHz | 4 MHz | 8 MHz |
| Frequency Stability | ±50ppm | ±50ppm | ±50ppm | ±50ppm | ±50ppm |
| Frequency Tolerance | ±30ppm | ±30ppm | ±30ppm | ±30ppm | ±30ppm |
| Load Capacitance | 18pF | 18pF | 18pF | 18pF | 18pF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80 Ohms | 50 Ohms | 80 Ohms | 150 Ohms | 100 Ohms |
| Operating Mode | Fundamental | Fundamental | Fundamental | Fundamental | Fundamental |
| Operating Temperature | -10°C ~ 60°C | -10°C ~ 60°C | -10°C ~ 60°C | -10°C ~ 60°C | -10°C ~ 60°C |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - | - | - | - | - |
| Size / Dimension | 0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm) | 0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm) | 0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm) | 0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm) | 0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.169" (4.30mm) | 0.169" (4.30mm) | 0.169" (4.30mm) | 0.169" (4.30mm) | 0.169" (4.30mm) |