| Image |  |
| Series | DURIS® S 8 | DURIS® S 8 | DURIS® S 8 | DURIS® S 8 | DURIS® S 8 |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | White, Cool | White, Neutral | White, Cool | White, Warm | White, Warm |
| CCT (K) | 5700K | 4000K | 6500K | 3500K | 3000K |
| Flux @ 85°C, Current - Test | - | - | - | - | - |
| Current - Test | 150mA | 150mA | 150mA | 150mA | 150mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 31V | 31V | 31V | 31V | 31V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 137 lm/W | 137 lm/W | 137 lm/W | 101 lm/W | 101 lm/W |
| CRI (Color Rendering Index) | 80 | 80 | 80 | 90 | 90 |
| Current - Max | 200mA | 200mA | 200mA | 200mA | 200mA |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| Grade | - | - | - | - | - |
| Qualification | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SMD | SMD | SMD | SMD | SMD |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm) | 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm) | 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm) | 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm) | 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.031" (0.80mm) | 0.031" (0.80mm) | 0.031" (0.80mm) | 0.031" (0.80mm) | 0.031" (0.80mm) |