| Image |  |
| Series | DURIS® S 10 | DURIS® S 10 | DURIS® S 10 | DURIS® S 10 | DURIS® S 10 |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | White, Warm | White, Warm | White, Warm | White, Warm | White, Warm |
| CCT (K) | 3000K | 2700K | 3500K | 4000K | 2700K |
| Flux @ 85°C, Current - Test | - | - | - | - | - |
| Current - Test | 300mA | 300mA | 300mA | 300mA | 300mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 28V | 28V | 28V | 28V | 28V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 103 lm/W | 103 lm/W | 111 lm/W | 120 lm/W | 120 lm/W |
| CRI (Color Rendering Index) | 90 | 90 | 90 | 90 | 80 |
| Current - Max | 400mA | 400mA | 400mA | 400mA | 400mA |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| Grade | - | - | - | - | - |
| Qualification | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SMD | SMD | SMD | SMD | SMD |
| Size / Dimension | 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm) | 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm) | 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm) | 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm) | 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.031" (0.80mm) | 0.031" (0.80mm) | 0.031" (0.80mm) | 0.031" (0.80mm) | 0.031" (0.80mm) |