| Image |  |
| Series | OSLON® SSL 80 | OSLON® SSL 80 | OSLON® SSL 80 | OSLON® SSL 80 | OSLON® SSL 80 |
| Product Status | Active | Active | Discontinued at Digi-Key | Obsolete | Obsolete |
| Color | Green | Green | Green | Green | Green |
| Current - Test | 350mA | 350mA | 350mA | 350mA | 350mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.7V | 2.7V | 3.35V | 3.35V | 2.7V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | - | 59 lm/W | 125 lm/W | 116 lm/W | 144 lm/W |
| Current - Max | 1A | 1A | 1A | 1A | 1A |
| Temperature - Test | 25°C | 25°C | 25°C | 25°C | 25°C |
| Viewing Angle | 80° | 80° | 80° | 80° | 80° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SMD | 1212 | SMD | - | SMD |
| Size / Dimension | 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm) | 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm) | 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm) | 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm) | 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.091" (2.31mm) | 0.091" (2.31mm) | 0.087" (2.21mm) | 0.087" (2.21mm) | 0.091" (2.31mm) |