Bourns Inc. CRT0402-FZ-19R6GLF
Part No.:
CRT0402-FZ-19R6GLF
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CRT0402-FZ-19R6GLF.pdf
Description:
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
CRT
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
19.6 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Composition:
Thin Film
Features:
Current Sense
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.014" (0.35mm)