Bourns Inc. CR0402-FX-5623GLF
Part No.:
CR0402-FX-5623GLF
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CR0402-FX-5623GLF.pdf
Description:
RES SMD 562K OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
CR0402
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
562 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Composition:
Thick Film
Features:
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)