CLU701-1002C4-303M2K1.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Citizen | Citizen | Citizen | Citizen | Citizen |
| Series | CLU701 | CLU701 | CLU701 | CLU701 | CLU701 |
| Packaging | Tray | Tray | Tray | Tray | Tray |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Color | White, Cool | White, Warm | White, Neutral | White, Warm | White, Warm |
| CCT (K) | 5000K | 3500K | 4000K | 2700K | 2700K |
| Wavelength | - | - | - | - | - |
| Configuration | Square | Square | Square | Square | Square |
| Current - Test | 350mA | 350mA | 525mA | 700mA | 700mA |
| Temperature - Test | 85°C | 85°C | 85°C | 85°C | 85°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 31.3V | 31.3V | 9.4V | 9.4V | 9.4V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 119 lm/W | 115 lm/W | 127 lm/W | 97 lm/W | 118 lm/W |
| Current - Max | 460mA | 460mA | 690mA | 920mA | 920mA |
| CRI (Color Rendering Index) | 80 | 80 | 80 | 90 | 80 |
| Viewing Angle | - | - | - | - | - |
| Features | - | - | - | - | - |
| Size / Dimension | 13.50mm L x 13.50mm W | 13.50mm L x 13.50mm W | 13.50mm L x 13.50mm W | 13.50mm L x 13.50mm W | 13.50mm L x 13.50mm W |
| Height | - | - | - | - | - |
| Light Emitting Surface (LES) | 6.00mm Dia | 6.00mm Dia | 6.00mm Dia | 6.00mm Dia | 6.00mm Dia |