TDK Corporation CK45-R3AD222K-GRA
Part No.:
CK45-R3AD222K-GRA
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CK45-R3AD222K-GRA.pdf
Description:
CAP CER 2200PF 1KV RADIAL
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
CK45-RR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
R
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Features:
High Voltage, Low Dissipation Factor
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.591" Dia (15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.748" (19.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)