AZ23B3V6-G3-18.pdf
| Image |  |
| Series | AZ23 | AZ23 | AZ23 | AZ23 | AZ23-G |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V |
| Tolerance | ±2% | ±2% | ±2% | ±2% | ±2% |
| Power - Max | 300 mW | 300 mW | 300 mW | 300 mW | 300 mW |
| Impedance (Max) (Zzt) | 90 Ohms | 95 Ohms | 90 Ohms | 90 Ohms | 95 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 nA @ 27 V | - | 5 µA @ 1 V | 5 µA @ 1 V | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | - | - | - | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | -55°C ~ 150°C | 150°C (TJ) | 150°C (TJ) | -55°C ~ 150°C |