Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-EXL69-300-R0
Part No.:
ATS-EXL69-300-R0
Manufacturer:
Advanced Thermal Solutions Inc.
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.ATS-EXL69-300-R0.pdf
Description:
HEATSINK AL6063 300X36.28MM
Manufacturer:
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Top Mount, Extrusion
Package Cooled:
Attachment Method:
Adhesive
Shape:
Rectangular, Fins
Length:
11.811" (300.00mm)
Width:
1.417" (36.00mm)
Diameter:
Fin Height:
1.122" (28.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
5.40°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural:
12.10°C/W