Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-EXL120-1220-R0
Part No.:
ATS-EXL120-1220-R0
Manufacturer:
Advanced Thermal Solutions Inc.
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.ATS-EXL120-1220-R0.pdf
Description:
PCIE EXTRUSION PROFILE, AL6063
Manufacturer:
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Top Mount, Extrusion
Package Cooled:
Attachment Method:
Adhesive
Shape:
Rectangular, Fins
Length:
48.032" (1220.00mm)
Width:
3.150" (80.00mm)
Diameter:
Fin Height:
0.551" (14.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
2.40°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural:
13.00°C/W