Festo Corporation VUVG-B10-T32H-MZT-F-1R8L
Part No.:
VUVG-B10-T32H-MZT-F-1R8L
Manufacturer:
Festo Corporation
Category:
Valves and Control
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.VUVG-B10-T32H-MZT-F-1R8L.pdf
Description:
SOLENOID VALVE
Manufacturer:
Festo Corporation
Series:
VUVG
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Solenoid Valve
Function:
2 x 3/2 Normally Closed/Normally Open
Actuator Type:
Operating Pressure:
-1 ~ 145 PSI (-0.1 ~ 10 bar)
Orifice Diameter:
Fluid Type:
Air
Connection Method:
Threaded
For Use With/Related Products:
Mounting Type:
Chassis Mount
Features:
Supply Voltage 24VDC