| Image |  |
| Series | 14/30 | 14/30 | 14/30 | 14/30 | 14/30 |
| Packaging | Box | Box | Box | Box | Box |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Protection | Hand/Arm | Hand/Arm | Hand/Arm | Hand/Arm | Hand/Arm |
| Detection Capability | 30mm | 30mm | 30mm | 30mm | 30mm |
| Protective Height | 1350mm | 1200mm | 1650mm | 900mm | 300mm |
| Number of Beams | - | - | - | 60 | 20 |
| Beam Pitch | - | - | - | - | - |
| Operating Range | 0.1m ~ 18.0m | 0.1m ~ 18.0m | 0.1m ~ 18.0m | 0.1m ~ 18.0m | 0.1m ~ 18.0m |
| Features | - | - | - | Transmitter Only | Transmitter Only |
| Operating Temperature | 0°C ~ 55°C | 0°C ~ 55°C | 0°C ~ 55°C | 0°C ~ 55°C | 0°C ~ 55°C |
| Voltage - Supply | 24VDC | 24VDC | 24VDC | 24VDC | 24VDC |