Omron Automation and Safety MSF4800A-40-2040-10X-10R-P
Part No.:
MSF4800A-40-2040-10X-10R-P
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Light Curtains
Package:
Description:
LIGHT CURTAIN ARM/FOOT 40MM
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
MSF4800
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Protection:
Arm/Foot
Detection Capability:
40mm
Protective Height:
2040mm
Number of Beams:
68
Beam Pitch:
30mm
Operating Range:
0.3m ~ 20.0m
Features:
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature:
-10°C ~ 55°C