Omron Automation and Safety MS4800B-14-1400-10X-10R
Part No.:
MS4800B-14-1400-10X-10R
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Light Curtains
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MS4800B-14-1400-10X-10R.pdf
Description:
LIGHT CURTAIN FINGER 14MM
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
MS4800
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Protection:
Finger
Detection Capability:
14mm
Protective Height:
1400mm
Number of Beams:
140
Beam Pitch:
10mm
Operating Range:
0.3m ~ 7.0m
Features:
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature:
-10°C ~ 55°C