ULTRAVOLT / Advanced Energy 60C24-P250-I5-AQ-DAR
Part No.:
60C24-P250-I5-AQ-DAR
Package:
Module
Description:
DC/DC CONVERTER
Series:
Ultravolt® 60C
Package/Case:
Module
Type:
High Voltage - Non-Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
23V
Voltage - Input (Max):
28V
Voltage - Output 1:
0 ~ 60000V
Current - Output (Max):
4.17mA
Power (Watts):
250 W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature:
-40°C ~ 65°C