242W042-25-G44-0.pdf
| Image |  |
| Series | - | Thermofit 242W0 | Thermofit 242W0 | Thermofit 242W0 | Thermofit 242W0 |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Boot - 45° | Boot - 45° | Boot - 45° | Boot - 45° | Boot - 45° |
| Shell Size - Insert | 42 | - | - | - | 42 |
| Features | - | - | - | - | - |
| Color | Black | - | - | - | Black |
| Large Diameter Supplied | 1.220" (30.99mm) | 1.220" (30.99mm) | 1.220" (30.99mm) | 1.220" (30.99mm) | 1.220" (30.99mm) |
| Large Diameter Recovered | 0.705" (17.90mm) | 0.705" (17.90mm) | 0.705" (17.90mm) | 0.705" (17.90mm) | 0.700" (17.78mm) |
| Small Diameter Supplied | 1.220" (30.99mm) | 0.709" (18.01mm) | 0.709" (18.01mm) | 0.709" (18.01mm) | 0.710" (18.03mm) |
| Small Diameter Recovered | 0.276" (7.01mm) | 0.276" (7.01mm) | 0.276" (7.01mm) | 0.276" (7.01mm) | 0.280" (7.11mm) |
| Large Recovered Length | 1.378" (35.00mm) | 1.378" (35.00mm) | 1.378" (35.00mm) | 1.378" (35.00mm) | 0.350" (8.89mm) |
| Small Recovered Length | 0.984" (24.99mm) | 2.165" (54.99mm) | 2.165" (54.99mm) | 2.165" (54.99mm) | 0.250" (6.35mm) |
| Total Length Supplied | - | - | - | - | - |
| Total Length Recovered | 2.165" (55.00mm) | - | - | - | - |