Vishay General Semiconductor - Diodes Division 1.5SMC100AHM3/H
Part No.:
1.5SMC100AHM3/H
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.1.5SMC100AHM3/H.pdf
Description:
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO214AB
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
1.5SMC, TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85.5V
Voltage - Breakdown (Min):
95V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.9A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)